KÜTAHYA 15 TEMMUZ’DA TEK YÜREK OLDU

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain kalkışmasının 1. yıl dönümünde Kütahya tek yürek oldu. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü etkinlikleri kapsamında Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi, demokrasi nöbeti tutuldu. 

Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Milli Birlik Yürüyüşü için Gençlik Merkezi önünde toplanan 7’den 70’e çok sayıda vatandaş demokrasi nöbeti tutmak üzere dev Türk Bayrağı ve sloganlarla Zafer Meydanı’na yürüdü. 

Zafer Meydanı’ndaki demokrasi nöbetine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Bilici, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Vali Yardımcıları Sedat Oktar ile Arif Yalçın, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Genciyle yaşlısıyla meydanı dolduran vatandaşlar saygı duruşunda bulundu, hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu. 

Daha sonra 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan olaylara ilişkin görüntülerin yer aldığı belgesel dev ekrandan halka sunuldu. Zafer Meydanı’na akın eden binlerce vatandaş 15 Temmuz kalkışmasının 1. yıl dönümünde FETÖ’ye tepki gösterdi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda Bekir Develi ‘Darbe Üstüne Darbe’ konulu konferans verdi, 15 Temmuz hakkında katılımcılara bilgiler sundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeki konuşması da canlı olarak dev ekrandan Zafer Meydanı’nda demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara sunuldu. Büyük ilgi ve coşkuyla izlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dakikalarca alkışlandı. 

15 Temmuz 2016 gecesi hayata veda eden 250 şehidin isimlerinin tek tek okunduğu etkinlik 15 Temmuz gecesi yurdun dört bir yanında okunan salayla devam etti, şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim’lerin hatim duası yapıldı.  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Demokrasi Nöbetinde Kütahya Mehteran ekibi, Aykut Kuşkaya, Grup Genç de sahne aldı. 

“FETÖ’YÜ DE MEMLEKETE VERDİKLERİ ZARARI DA HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ”

Demokrasi nöbetinin ilk konuşmasını AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş yaptı. Çetinbaş, “Bizler evlerimizde televizyondan izlediğimizde kalkışmanın ilk anlarında ne işi var bu tankların, bu askerlerin Ankara caddelerinde, İstanbul sokaklarında, o günkü ismiyle Boğaziçi köprüsünde diyeli tam bir yıl oldu. Ömer Halisdemir, bir kalkışmayı öngörüp Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı işgal etmeye gelen Semih Terzi’yi kahramanca vurup şehadete yürüyeli bir yıl oldu. Tam bir yıldır anneler, babalar çocuklarına hasret. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Halkımı meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum. Siz dimdik durun yeter hiçbir zaman halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım” diye bir yıl oldu. O günden bugüne çok şey değişti ama içimizde hainlere karşı duyduğumuz nefret hiç değişmedi. Her gün artarak devam ediyor. Biz FETÖ’yü de memlekete verdikleri zararı da hiçbir zaman unutmayacağız. Sizlerin kahramanlıklarını, seçilmiş liderimize, vatanımıza sahip çıkışınızı hiç unutmayacağız” dedi.

“BU ÜLKEYE DİZ ÇÖKTÜREMEYECEKSİNİZ”

Bütün terör örgütlerinin karşısında duracaklarını ve Türkiye’nin hiçbir zaman diz çökmeyeceğini belirten Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Sözlerimin Hemen Başında 15 Temmuz gecesi şehit olan tüm Kardeşlerimize Allah’tan rahmet, tedavileri halen devam eden gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bugün 15 Temmuz’daki şanlı direnişimizi anıyoruz. 15 Temmuz denilince hem hain bir darbe ve işgal girişimini, hem de bu milletin o kutlu direnişini, o asil kıyamını hatırlıyoruz. Hatırlayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Adı sanı ne olursa olsun, hangi ideolojiden, hangi kaynaktan beslenirse beslensin, terör örgütlerinin birbirinden farkının olmadığını vurgulayacağız. FETÖ’nün de, PKK’nın da, DEAŞ’ın da DHKP-C’NİN de karşısında olacağız. Batı’nın Ortadoğu diye tabir ettiği bu bölgede para baronları güçlü bir Türkiye istemiyor. Türkiye, Osmanlı’dan beri onların gözünde hep oyuncuydu. Ne zaman oyun kuran olmaya başladık, o zaman bize dur demek istediler. 15 Temmuz gecesi hangi ülkelerin askerlerinin işgal için beklediğini artık bilmeyen kalmamıştır. Milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vuramayacaksınız” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ’DA HEM SADAKATİ HEM İHANETİ YAŞADIK”

‘15 Temmuz gecesi ihaneti ve sadakati birlikte yaşadık’ diyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, halka kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Vali Nayir, “Bu toprakların gördüğü en büyük ihanete baş eğmeyeceğini, prim vermeyeceğini gösteren, bu meydanı bir yıl önce bu amaçla dolduran çok kıymetli Kütahyalılar, daha sonra devam eden Demokrasi Nöbetlerinde de bu meydanımızı hınca hınç doldurdular. Bugün de böyle bir olayın yıl dönümünde bunu unutmamak ve unutturmamak için yine bizleri burada yalnız bırakmadılar. Kütahyalı hemşehrilerimizin bu gayretini, bu cesaretini, bu fedakarlığını huzurlarınızda tebrik ediyor, saygılar sunuyorum. Üzerinde bin yıldır yaşadığımız bu topraklar vefaya ve sadakate, güzel duygulara ait birçok örneği dünyaya misal olacak şekilde milletimiz tarafından işlenmiş ve gösterilmiş ama ne yazık ki yine bu topraklarda ihanete, nankörlüğe ait örnekleri de görüyoruz. Bizler hem vefadan, sadakatten hem de ihanetten ve nankörlükten ders almasını bilmeliyiz. Hayatımızda önemli bir yer tutan 15 Temmuz’da bu ikisini birlikte yaşadık. Bu ülkenin ekmeğini yiyen, bu ülkenin vermiş olduğu üniformayı giyen ihanet şebekelerinin başlattığı bir kalkışmayı birlikte yaşadık. Bu alanları dolduranların tepkisini çeken bu ihanetten sonra milli iradeye sahip çıkma, direnme meylini, o başarıyı da yine aynı gece yaşadık. Bizler aynı gecede hem hüznü hem sevinci birlikte yaşadık. Bu topraklardaki yaşayan herkes buna şahit oldu ve gelecekte de bunların yaşanabileceğine dair endişelerimizi muhafaza ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİN İRADESİNİ VE KARARLILIĞINI HESABA KATMADILAR”

Halkın iradesini hesaba katmayan emperyalist güçlerin emellerine ulaşamadıklarına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yıl dönümlerindeki bir araya gelmelerimiz yaşanılanları unutturmamak için. Bu topraklar üzerinde emeli olan, planı olan emperyalistler, adını FETÖ koyduğumuz kendi içimizdeki yandaşlarıyla bu topraklarda bizim varlığımızı çok görüp, bizim içimizde bir kaos oluşturmak niyetiyle gayret içerisinde oldular ama başaramadılar. Çünkü sizlerin bu konudaki iradesini, kararlılığını hesaba katmadılar. Sizler kendi seçmiş olduğunuz iradenin hayatiyetini devam ettirmesi, milli iradenin varlığı, demokrasinin varlığı için canı pahasına bu konudaki göstereceğiniz gayreti hesaba katmadılar. 15 Temmuz deyince biz hem ihaneti hem 250 kıymetli şehidimizi, hem de fedakarlıkların en büyüğünü yapan 2 bin 200 gazimizi hatırlayacağız. Onlarla birlikte diğer bütün şehitlerimizi de, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan 15 Temmuz’a kadar bütün şehitlerimizi de birlikte, rahmetle anacağız. Bu ülkenin her karış toprağı bizlere şehit kanıyla, gazi emeğiyle emanet edilmiş topraklardır. Ancak yine böyle bir savunmaya ihtiyaç olduğunda şehit vermeye, gazi vermeye hazırsak bu topraklar bizim elimizde kalacak. Yoksa bize bu toprakları çok görenler bunun tekrarını düşünecekler” şeklinde konuştu.

“BU COĞRAFYADA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR”

Vatan topraklarının değerinin genç nesillere anlatılmadığı takdirde Türkiye’nin yenik düşeceğinin de altını çizen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Tarih dediğimiz geçmişte yaşanmış olaylar değil, ders çıkarılması gereken olaylar. Bizler tarihten ders almazsak aynı olayları tekrar tekrar yaşayabiliriz. Onun için yaşanmış hadiseleri bizlere birer örnek olarak önümüze koyup almamız gereken dersleri düşüneceğiz. En kıymetli saydığımız, manevi değerlerimiz istismar edilerek yediğimiz darbeyi, manevi değerlerimizi istismar edenleri, manevi değerlerimiz üzerinde daha sağlam kaynaklara yönelmemiz gerektiğini düşüneceğiz. Yoksa aynı olayı tekrar tekrar bize yaşatmak isteyenler var olacaktır. Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Maalesef şehitler tepesi hiç boş kalmıyor ama bizler yeni yetişen neslimize bu topraklar için can vermenin, kan vermenin ne kadar önemli olduğunu anlatmazsak bu oyunda biz yenik düşeceğiz demektir. Ben Kütahya’da görev yaptığım süre içerisinde sizlerin bu konuya göstermiş olduğu ilgiye, vermiş olduğu değere huzurlarınızda çok büyük teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“BU MANZARA BU COĞRAFYADAKİ EN BÜYÜK GEREKLİLİKTİR”

Suni ayrılıklara son verilmesi gerektiğini ve Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi yaşanan milli birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Vali Nayir, “Bugün 81 ilimizde, 926 ilçemizde hep bu manzara var. Düşmana korku salan, dostumuza güven veren bu manzara bu coğrafyadaki en büyük gerekliliktir. Bizim milli birlik ve beraberliğimiz için hiçbir siyasi ayrım olmadan, hiçbir fark gözetmeden milli birlik ve beraberliğimizi sağlamamız lazım. 15 Temmuz 2016’da gördük ki buraya toplananlar bu ayrımın dışındaydı. Bize her türlü siyasi gruptan destek geldi, her türlü Sivil Toplum Kuruluşu destek verdi. Bugün de yine öyle olması lazım. Ülkemizin milli birlik ve beraberliğine olan ihtiyaçları suni ayrılıkları bir kenara bırakmamızı gerektiriyor. Bizler yekvücut olarak geleceğe daha hazır bir görüntüyü bütün dünyaya vermek zorundayız. Bugün buraya gelenler bunu yaptılar, bu kadar büyük bir kıymeti ifade ettiler. Sizler bu ülkenin geleceği için evinizde kalmayıp Zafer Meydanı’mızı, Kütahya’mızı sevdiğinizi gösterecek şekilde burada bulundunuz. Bizler 15 Temmuz’da acıyı televizyon ekranlarında gördük. Yoksa Kütahya’mız içerisinde üniforma giymiş hiçbir hain görev almadı, buna cesaret etmedi ama o bile yetti bize. Ekranlarda gördüğümüz Ankara ve İstanbul manzaraları, Zafer Meydanı’nın dolup taşmasını sonuç verdi. Bu ülke hepimizin. Bu gemi batarsa hepimiz birlikte batacağız” diye konuştu. 
 
Sahnede bulunan bir görevli de konuşmaları işaret diliyle anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şehitler Köprüsü’nün ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden 15 Temmuz 2016 gecesi Meclis’e ilk bombanın atıldığı saat olan 02:37’de halka hitap etti. Erdoğan’ın Gazi Meclisi’ndeki o konuşması da Zafer Meydanı’ndaki halk alandaki dev ekrandan takip etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar sabah namazını da Zafer Meydanı’nda kıldı. Kılınan sabah namazının ardından Kütahya Belediyesi tarafından halka simit ve çay ikram edildi.
İSAY2 Galeri