KÜTAHYA’DA DEMOKRASİ NÖBETİ

 250 şehidi ve 2 bin 200 gazisiyle 15 Temmuz 2016'da 1980 darbesinden sonra en kara gecesini yaşayan Türkiye, 15 Temmuz kalkışmasının yıl dönümünün ikinci gününde yine demokrasi nöbetindeydi. 

Yurt genelinde olduğu gibi Kütahya’da da halk FETÖ’ye tepki göstermek için demokrasi nöbetinde bir araya geldi. 

Zafer Meydanı’ndaki demokrasi nöbetine Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Geniş güvenlik önlemleri alınan Zafer Meydanı’nda 385 polis görevlendirildi. 

Vali Ahmet Hamdi Nayir program başlamadan önce alanda görevli Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin (UMKE) sağlık çadırını ziyaret etti, bilgiler aldı. 

Kütahya İl Sağlık Müdürü Ahmet Emrah Çamköy, Zafer Meydanı’nda UMKE’den 10, 112’den 3 personelin alanda hizmet verdiğini söyledi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program İlahiyatçı, Yazar, Program Yapımcısı ve Sunucusu Ömer Döngeloğlu’nun sohbetiyle devam etti. 

“DEVLETİN SİLAHLARIYLA MİLLETİN ÇOCUKLARINI VURDULAR”

Demokrasi nöbetinde halka seslenen AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, “15 Temmuz 2016 günü sizler de, bizler de kendimizi son derece güvende hissediyorduk. Ancak her zaman söylediğimiz gibi Cumhuriyet tarihinin en hain, en alçakça gerçekleştirilmiş darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. O hainler iş birlikçi uşaklarla beraber her şeyi hesapladı, bütün planları yaptı Cumhurbaşkanımızı alaşağı etmek üzere ortaya koydular. Devletin imkanları, devletin silahlarıyla milletin çocuklarını vurdular. Her şeyi hesapladılar ama Özel Harekat Merkezi’ndeki kahraman polislerimizi, Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir gibi kahramanları unuttular” dedi.

“BUNDAN SONRA BU ÜLKEDE MİLLETİN DEDİĞİ OLACAK”

15 Temmuz 2016’da milletin demokrasi ve milli irade için eşşiz bir direniş gösterdiğini ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Milletin Geçen yıl 1 gün önce darbe girişimi başladı ve milletin iradesiyle son buldu. 27 gün boyunca Zafer Meydanı’nda hep sizlerle birlikte olduk. Bizleri yalnız bırakmadınız, milletimizi yalnız bırakmadınız. Hep beraber bu vatana sahip çıktık ve bu tehlikeyi bertaraf ettik. 1 yıl sonra da dün itibariyle bu meydanda 15 Temmuz’u anmanın birinci gününü hep birlikte yaşadık. Bugün de sizlerle beraberiz. Ülkemize göz diken ve bu vatanın sizlerin seçtiklerine iktidar vermeyenler, sizlerin seçtiklerini muktedir yapmayanların son dönemi 15 Temmuz 2016’ydı, artık son buldu. Bundan sonra bu ülkede milletin dediği olacak” dedi. 

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu konuşmasının ardından 15 Temmuz’un ilk gününden beri tüm konuşmaları işaret diliyle halka aktaran Şehitler Cami İmam Hatibi Ahmet Aydın’a teşekkür ederek çini tabak takdim etti. 

“DAHA BÜYÜK BİR BADİREYİ ATLATTIĞIMIZI GÖRDÜK”

Daha sonra kürsüye halka hitap etmek üzere Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir geldi. Vali Nayir, 15 Temmuz’dan beri kendilerini yalnız bırakmayan halka teşekkür ederek, “15 Temmuz 2016’dan sonra yaşadık ve gördük ki geçirdiğimiz tehlike bizim tahmin ettiğimizden daha büyükmüş. Gerek kolluk kuvvetlerimizin çalışmaları, gerek adliyemizin tespitleri, gerek istihbarat birimlerimizin yapmış olduğu çalışmalarla bu ülke 15 Temmuz’da bizim tahmin ettiğimiz badireden daha büyük bir badireden geçmiş olduğunu gördük. Sizleri ilk gün bu alanı doldurduğunuz gibi devam eden günlerde demokrasi mitinglerini doldurduğunuz gibi bu faaliyetin, bir araya gelmenin bu badireyi atlatmada en önemli payı olduğunu söylüyor, hepinize en büyük şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“DİRENİŞİN BAŞKAHRAMANI CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN”

Kütahya’nın 15 Temmuz hain kalkışmasında demokrasi ve milli iradesine sahip çıkmak için birçok ilden daha önde harekete geçtiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “15 Temmuz 2016’da bu imkanlarımız yoktu sizlere bir itfaiye aracından seslenmiştik. O zaman da aynı şeyi söylemiştim; Kütahya olarak siz, size yakışanı yaptınız. Milli iradenize, seçip gönderdiğiniz hükümete, demokrasinize sahip çıktınız, darbelere karşı tepkinizi gösterdiniz ve inancınızı, kararlılığınızı bir araya gelerek, bu güzel meydanımızda diğer 81 ilin gerisinde kalmadan, hatta birçoğunun önünde olarak bu faaliyeti en iyi şekilde icra ettiniz, sizlere teşekkür ediyorum diye o gün de söylemiştim. Yıl dönümünde yine görüyoruz ki aynı duydu ve heyecanla yine milli iradesine, hükümetine, kendi değerlerine ve kültürüne sahip çıkarak bu canlılığı ve beraberliği 7’sinden 70’ine, kadınıyla, erkeğiyle burada bir araya gelerek devam ettiriyoruz, inşallah artırarak devam ettireceğiz. O günün birinci kahramanı bu alanları dolduran vatandaşlarımız ama başkahramanı sizleri bu alanlara davet eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Cesaretiyle, basiretiyle ulaşmaya çalıştığı her noktayı kullanarak o gün en erken bir tarzda sizleri meydanlara, havaalanlarına çağırarak bu ülkeye kastedenlerin hevesini kursağında bırakmayı başaran bir Cumhurbaşkanımız olduğu için Cenab-ı Hakk’a hamdediyoruz. Yine aynı şekilde Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, o gün kendisine yolda kurulan pusuya rağmen Ankara’ya ulaşmayı başarıp oradaki bütün işleri düzenlediği için yine Cenab-ı Hakk’a hamdetmemiz lazım” diye konuştu.

Vali Ahmet Hamdi Nayir konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“DEVLETLE MİLLET HİÇBİR ZAMAN OLMADIĞI ŞEKİLDE İÇ İÇE”

Bizim ihtiyaç duyduğumuz en önemli husus milli birlik ve beraberliğimiz. 15 Temmuz bize gösterdi ki devletle millet tarihinde görülmemiş bir şekilde bir arada. Devletle millet hiçbir zaman olmadığı şekilde iç içe. Devlet söylediğinde millet bir asker, bir komutan edasında bütün alanları doldurabilecek bir beraberliğe ulaşmış. Bugün de aynısı devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde düzenlenen 15 Temmuz’un yıl dönümünü anma, hatırlama ve 15 Temmuz direnişini kutlama programında da bütün alanlarımız, illerimiz, ilçelerimiz sizlerin gösterdiği gayretle doldu. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın, “Demokrasi nöbetini bir gün uzatalım” dediğinde herkes rahatında fedakarlık etti ve bugün de Zafer Meydanı’mızı saat 00:00’a kadar sizler doldurdunuz. Bu gayret içerisinde yer alan, bu alanı düzenleyen, bu alandaki ikram faslına kadar hizmet veren herkese teşekkür ediyorum. Rahatınızdan fedakarlık ederek devletinize duyduğunuz bağlılık, milli iradeye, inançlarınıza, kültürünüze duyduğunuz saygıyla bu alanları doldurarak geleceğe daha ümitle bakmamıza sebep olan siz halkımıza da teşekkür ediyorum. 

“SİZİ BURADAN ÇIKARMAYA HİÇBİR GÜÇ YETMEYECEKTİR”

Allah’tan niyazımız devletle millet arasında meydana gelen bu milli birlik ve beraberlik inşallah ilelebet devam edecek. Bu topraklarda bize fazla gözüyle bakanlar yanıldıklarını her geçen gün daha iyi anlayacaklar ve bilecekler ki bu toprakların sahipleri sizlersiniz, sizi buradan çıkarmaya hiçbir güç yetmeyecektir. Bu birlik ve beraberlik devam ettiği müddetçe bu topraklarda daha güzel şeylere hep birlikte ulaşacağız. Cenab-ı Allah’a hamdolsun böyle bir sıkıntıdan bu kadar ucuz bir şekilde kurtulduk. Cenab-ı Allah bu sıkıntıdan kurtuluşumuzda bize en büyük desteği veren başta 250 şehidimize, 2 bin 200 gazimize de rahmetiyle, inayetiyle muamele edecek inşallah. Sizler, aynı duyguyu paylaşan bir milletin fertleri olarak inanıyorum ki benimle aynı duyguları paylaşıyorsunuz, inanıyorum ki biz yekvücut olarak bir millet ama bir insan, bir kalp, bir yürek olarak bu olaylara bakıyoruz. Bu olaya destek veren 7’sinden 70’ine herkese teşekkür ediyorum. 

Duaların edildiği, marşların söylendiği, mehteran ekibinin gösterilerini sunduğu demokrasi nöbeti Kütahya Belediyesi Orkestrası’nın ‘Kahramanlık Türküleri’ konseriyle saat 00:00’da sona erdi.
 
İSAY2 Galeri